Anasayfa / gitmek için tıklayınız
Responsive Tasarım, Duyarlı Tasarım

Responsive dilimizdeki karşılığı duyarlı, uyumlu olan; websiteler için kullanılan bir terimdir.
Peki nerden çıktı bu responsive terimi; bence gayet iyi biliyorsunuz, android telefon desem bir şeyler çağrıştırdı mı sizde ? Evet herşey adroid telefonların çıkmasıyla başladı şuan bu yazıyı andorid telefonunuzdan zoom yapmadan okuyorsanız bunu responsive tasarıma borçlusunuz. Tabi sadece telefonlar için geçerli değil, tablet yada netbook (mini laptop), kısaca masaüstü ekranından küçük olan tüm ekranlar responsive tasarım için geçerlidir.

Sizcede artık internetteki işlerimizi telefonlarımızdan yapar olmadık mı? Aslında çevrenize baktığınızda birçok insan eskiye göre daha yoğun telefon kullandığını görürsünüz. Önceleri internet sadece evde masaüstündeyken zamanla laptop(dizüstü) ' a günümüzde ise telefon & tablete sığar oldu. Burdan responsive tasarımın ne kadar önemli olduğunu görebiliriz.

Responsive tasarımın avantajları sadece tüketiciler için değil internet üzerinden satış yapan pazarlamacılar içinde önemlidir. Kullanıcıların mobil cihazlar üzerinden internete bağlanma ve web sitenize girme oranı %38-45 arasıdır. Seo için önemli olan responsive web tasarım ile sitenize değer katıp, arama motorlarının istediği yapıya kavuşturmasını sağlayabilirsiniz. Site URL yapısı aynı kalacağından arama motorları tarafından bulunmanız daha hızlı gerçekleşecektir. Buda sizi arama motorlarında daha üst sıralara çıkaracaktır.

İsterseniz birazda responsive tasarım örnekleri görelim ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız; Kendi sitemizde bir örnek vermek gerekirse, 'www.temegalerim.com' un responsivesiz ekran görüntüsü;


responsive tasarim mobilBu resimde responsiveli ekran görüntüsü;
Burda 2 tane resim göstereceğim ki menü kısmı ve yazı boyutları arasındaki farkı görelim;


responsive tasarim mobilresponsive tasarim mobil

16.1.2017 12:15:41